Keywords

Latest topics
» Nieobecności
Sob Cze 17, 2017 3:14 pm by Białoruś

» Skojarzenia
Czw Cze 15, 2017 10:32 pm by Dania

» Reakcje
Czw Cze 15, 2017 10:30 pm by Dania

» Parowanie
Pon Cze 12, 2017 8:59 pm by Argentyna

» Niekończąca się opowieść
Nie Cze 04, 2017 8:16 pm by Czarnogóra

» Otwórz książkę...
Nie Cze 04, 2017 8:13 pm by Czarnogóra

» Muzycznie
Nie Maj 21, 2017 6:36 pm by Korea Północna

» Banowanie
Nie Maj 21, 2017 6:35 pm by Korea Północna

» Rozwiń skrót
Sob Maj 20, 2017 12:19 am by Anglia

wymiana
Font

Poradnik: RP na CB

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Poradnik: RP na CB

Pisanie by Chorwacja on Sro Lis 30, 2016 8:09 pm

RP - skrót od roleplay czyli pisania/fabulenia.
CB - skrót od Chatboxu, czyli forumowego chatu.


Na początku warto zaznaczyć różnicę pomiędzy roleplayingiem na Chatboxie a w postach.

CB skupia się na wysyłaniu krótkich, treściwych wiadomości, z małą ilością opisów, a dużą ilością akcji. Aby przyśpieszyć przebieg fabuły czynności zapisywane są w gwiazdkach (**). Rozgrywka na Chatboxie jest dynamiczna i z łatwością można prowadzić ją z większą grupką osób.

Posty skupiają się na dłuższych wiadomościach okraszonych opisami, w których akcja otoczona jest charakterystyką otoczenia i opisami uczuć bohaterów. W postach można bez problemu budować atmosferę jak i problem, na którym opiera się rozgrywka. Fabuła w postach jest wolniejsza, ale płynniejsza i głębsza, z silnym klimatem. Taką grę trudniej jest prowadzić z większą grupą osób, ale idealnie nadaje się do nasyconych nastrojem akcji.

Kiedy mamy już to za sobą warto przejść do samego sposobu w jakim roleplay na Chatboxie się odbywa. Wiadomo już, że wszystko zapisujemy w czasie przeszłym, a akcje wykonywane przez postać zaczynamy i kończymy gwiazdkami. Ale jak zacząć? Jak wejść i rozpocząć akcję? Oczywiście potrzebny jest pomysł. Czy twoja postać, wchodząc, ubrudziła dywan błotem? A może weszła tak głośno, że obudziłaby umarłego? W pisaniu ważne jest do, żeby dać następnej osobie haczyk, wątek dzięki któremu ma ona o co zaczepić i może odpisać na naszą wiadomość.

P:*Wszedł i trzasnął za sobą drzwiami*
P2: *Poderwał się, wystraszony* Ej, kolego!


zamiast

P: *Wszedł*

Haczyki powinny znajdować się w każdej wypowiedzi, chyba że akcja rozgrywa się na tyle płynnie, że pojawiają się one same. Oczywiście konieczne są w każdej rozgrywce, postowej jak i chatboxowej, ale ich pomijanie najczęściej widać w dynamicznej grze na CB.

Jak dołączyć do już istniejącej rozgrywki? 99% osób nie będzie miała nic przeciwko dołączeniu do ich rozgrywki, ale niektórzy mogą, dlatego warto zawsze pytać. Osobiście uważam, że miejsce rozgrywek 1v1 jest w postach, a nie na ogólnodostępnym, dynamicznym CB i definitywnie będę ten pogląd kultywować.

Żeby podsumować przedstawię jedną, tą samą sytuację na dwa sposoby:
Postowy:
Było cholernie ciemno. Nawet księżyc wtedy, jak na złość, nie świecił. To się nazywa zrządzenie losu - bo akurat kiedy Chorwacja musiał przejść nocą po lesie, to satelita zdecydował się zrobić sobie wolne za gęstymi, grubymi chmurami. Przeklinał trochę siebie, za brak latarki i trochę telefon za rozładowanie się w najmniej odpowiednim momencie. Już miał postawić stopę kiedy usłyszał za sobą trzask i zastygł w bezruchu. Zmarszczył nerwowo brwi, czując jak serce podskakuje mu do gardła. Co to było?

Chatboxowy:
*Ciemno i głucho, w końcu środek nocy, a Drażen maszerował przez las. Szedł dobrą chwilę, aż coś za nim trzasnęło. Zastygł, nasłuchując*

Chorwacja

Liczba postów : 89
Join date : 18/04/2016


Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach